Nejobvyklejší bílé čaje pocházejí z čínské produkce. Slovo obvyklý ale není úplně na místě. Čínský bílý čaj se totiž na trhu vyskytuje jen zřídka, je velmi vzácný a také drahý. Důvod je zřejmý – býval připravován výhradně pro císaře a jeho dvůr. Proto dosahuje nejvyšší kvality a je znalci považován za skutečnou delikatesu mezi čaji.
Název nezískal podle barvy nálevu, ta je ostatně žlutá až žlutohnědá, ale díky přítomnosti bíle ochmýřených výhonků, které ho charakterizují. Bílý čaj chutná mimořádně jemně a lehce nasládle. Sklizeň čajovníkových lístků a pupenů je, stejně jako celý proces výroby, skutečně choulostivou záležitostí.
Čína je sice největším světovým dodavatelem bílého čaje, přesto jeho objem činí pouhé jedno procento ze všech tamních čajů. Nejpopulárnější jsou bílé čaje z provincie Fujian, výjimečně se pěstují také v Yunnanu nebo Guangxi.
ELEGANCE A NĚHA NENÍ ZADARMO
Tajemství bílých čajů netkví ve speciálních odrůdách čajovníků čínských nebo tajných recepturách na jejich hnojení. Právě naopak. Čajové zahrady jsou v Číně téměř posvátné, takže žádná průmyslová chemie nesmí za jejich pomyslné brány ani nahlédnout. To kouzlo je někde jinde – v poctivé práci, přepečlivé sklizni a velice šetrném přístupu k výrobě.
Na bílý čaj se škubou jen velké a dobře vyvinuté výhonky, někdy dokonce ještě nerozvité pupeny. Po natrhání, které provádějí ženy a dívky ručně, není čaj rolován ani zahříván. Podstatou zpracování je velmi pomalé sušení v chladné a větrané místnosti. Tím pádem nedojde ke spuštění oxidace enzymů, čaj nezhnědne a nezmění původní chuť. Samozřejmě, že malé míře oxidace zabránit nelze, a to je dobře. Právě díky ní má čaj tak lahodné aroma. Jakékoli pomačkání nebo prudké zvýšení teploty čaje má za následek jeho znehodnocení.
NA BÍLÝ ČAJ JDĚTE S CHLADNOU HLAVOU (I VODOU)
Popíjení bílého čaje je záležitostí pohody a rozjímání. Uvařte si ho, kdykoli budete chtít. Ale nejlépe si jeho chuťové nuance užijete v klidu. Bílý čaj vás potěší sladkou až medovou vůní, hladkou chutí, dlouhým dozvukem, někdy také ušlechtilou nahořklostí a jemným květinovým aroma.
Znalci doporučují zalévat bílé čaje vodou o teplotě 75-80 ⁰C, louhovat je můžete opakovaně. Odvděčí se vám několika variantami chutí a vůní.